Wymiana młodzieży w Hamburgu – oczami uczestników

„Wyjazd do Hamburga bardzo mi się podobał. Poznałam dużo nowych ludzi ale i nauczyłam się się wiele nowych słów i wyrażeń z języka angielskiego i niemieckiego. Poznałam niemiecką kulturę i zobaczyłam jak się żyje w innym kraju. Zobaczyłam jak różnimy się od innych krajów. Zwiedzałam Hamburg i inne niemieckie miasta oraz byłam w wielu ciekawych miejscach. Zachęcam do udziału w takiej wymianie i nie żałuję że pojechałam”.

„Podczas wymiany mieliśmy przyjemność zwiedzić Hamburg oraz miasto Lubekę. Nasi niemieccy partnerzy gościli nas w swoich domach i przez te wszystkie dni towarzyszyli nam podczas zwiedzania. Udało nam się zobaczyć piękną panoramę Hamburga z wieży kościoła św. Michała. Poznaliśmy proces powstawania czekolady w fabryce czekolady. Byliśmy również w parku rozrywki Hansa Park w którym spędziliśmy wspólnie z naszymi partnerami bardzo miły czas przez, który mogliśmy się bliżej poznać. W ostatni dzień, nauczyciele z Niemiec zorganizowali piknik, na którym wszystkie rodziny mogły wspólnie porozmawiać ze sobą. Było to bardzo miłe pożegnanie. Wszyscy uczniowie na pewno bardzo dobrze będą wspominać spędzony czas w Niemczech. Dzięki wyjazdowi mogliśmy poznać tamtejsze zwyczaje, oraz poduczyć się języka angielskiego”.

”Nasza wymiana w Hamburgu była bardzo fajna. Codziennie zwiedzaliśmy znane miejsca albo miasta. Zwiedziliśmy tunel, który znajdował się pod wodą. Byliśmy w fabryce czekolady, gdzie każdy z nas mógł zrobić swoją własną czekoladę. Zwiedziliśmy Hansa Park, w którym było dużo atrakcji. Byliśmy w mieście o nazwie Lübeck. Mieliśmy też okazję płynąć promem, gdyż Hamburg jest położony nad rzeką i jest miastem portowym. Ostatniego dnia było spotkanie rodzinne w szkole naszych partnerów „wymianowych”, gdzie mogliśmy spędzić więcej czasu z nimi i ich rodziną”.

„Był to mój pierwszy wyjazd za granicę, bardzo się ucieszyłam, że w ogóle była taka możliwość. Przed wyjazdem byłam zdenerwowana czy będzie dobrze. Na szczęście gdy już dojechaliśmy
i poznaliśmy się z naszymi partnerami, było bardzo fajnie. Choć niektórzy z niemieckich kolegów nie potrafili zbyt dobrze posługiwać się j. angielskim, to i tak można było się z nimi dogadać. Hamburg to bardzo piękne miasto i myślę, że jeszcze kiedyś je odwiedzę. Było tam naprawdę fajnie, poznaliśmy tam wiele świetnych i miłych ludzi. To był naprawdę rewelacyjny tydzień i mam nadzieję, że naszym kolegom z wymiany również spodoba się Polska, tak samo jak nam Niemcy. Dziękuję, że mogłam uczestniczyć w tej wymianie”.

„Na wymianie uczniowie mieszkali w domach swoich niemieckich parterów, którzy podczas zwiedzania towarzyszyli im. Uczniowie mieli okazję zwiedzić miasto Lubeka, park rozrywki Hansa park, panoramę z kościoła św. Michała oraz fabrykę czekolady, w której mogli na koniec stworzyć własną czekoladę. Ostatniego dnia był zorganizowany piknik dla rodzin. Na pikniku wszyscy mogli, że sobą porozmawiać i spędzić że sobą miło ostatni dzień. Na wyjeździe można było poznać  kulturę Niemiec i poduczyć się języka angielskiego lub niemieckiego”.

(teksty: uczestnicy wymiany)